Domácnosti

Chcete pomoci s nedoplatky na energiích?

Chcete tipy v oblasti úspor energií a rozpočtu?

Finanční pomoc s nedoplatkem

nullPřehledný návod, vč. kalkulačky a formulářů najdete na portálu České spořitelny nebo Ministerstva práce a sociálních věcí.

Máte-li datovou schránku či bankovní identitu, můžete na těchto portálech podat žádost elektronicky z pohodlí domova. Nemáte-li identitu ani schránku, žádost podávejte osobně na úřadech práce.

Využít můžete také formuláře ZDE.

Samotná kalkulačka výpočtu Příspěvku na bydlení je ZDE.

 

Pro orientační výpočet potřebujete doplnit jen počet členů domácnosti, čistý příjem všech členů domácnosti za poslední kalendářní čtvrtletí a znát své náklady na bydlení (nájemné + služby a ostatní náklady).

Nevíte-li si rady a jste z Prahy či okolí, můžete využít pražská kontaktní místa pro bydlení, která vám vedle úřadů práce mohou pomoci s příspěvkem na bydlení.

V případě, že jste nízkopříjmová domácnost v hmotné nouzi a dostali jste vysoký nedoplatek za energie, ověřte si na úřadu práce, zda splňujete nárok na přiznání dávky mimořádné okamžité pomoci. Nevíte-li si rady, využijte podporu úřadů práce.

Na stránkách úřadu práce využijte virtuálního sociálního poradce, který vám pomůže zjistit, zda nemáte nárok na některou z dávek státní podpory.

Nevíte si rady? Využijte bezplatných občanských poraden či kontaktních míst úřadů práce

Zkontrolujte si na vládním webu Deštník proti drahotě, zda máte nárok na další aktuální možnosti podpory, např. zvýšení maximálního čerpání rodičovského příspěvku, příspěvek na péči atp.

Většina dodavatelů vnímá zdražování energií jako palčivý problém a nabízí různé možnosti řešení, například splátkový kalendář. Většinou ale naráží na to, že se jim zákazníci nechtějí ozývat. Pokud vám tedy přišel velký nedoplatek, který je nad vaše možnosti, ozvěte se jim.

Na koho se obrátit

Využijte občanské poradny, instituce či kontaktní pracoviště úřadů práce, jsou tu pro vás

Úřad práce:

call centrum ÚP 800 779 900

Bezplatné občanské poradny:

Kontaktní místa pro bydlení (pouze Praha):

Praha 1 778 479 946
Praha 3 222 116 575
Praha 7 220 144 159
Praha 14 220 144 159
a další na webu

Centrum sociálních služeb Praha (pouze Praha):

Seniorská linka Elpida:

Seniorská linka Život 90:

Nekalé praktiky (energo) šmejdů

Poslední události ukázaly, že není dobré věřit podomním prodejcům a jiným lovcům nových klientů. Mohli byste mít nakonec vyšší cenu nebo skončit v režimu DPI. Energetičtí šmejdi zastupují dodavatele i aukční společnosti. Ať vám zavolají, pošlou kurýra nebo sami zazvoní na dveře, jde jim hlavně o podpis.


Držte se těchto zásad:

  • Nepodepisujte smlouvu o dodávkách energie nebo přihlášce do aukce mezi dveřmi, ve spěchu a pod tlakem. Vše si dobře projděte, případně se spojte s lidmi, které vám mohou poradit ZDE nebo ZDE.
  • Nereagujte unáhleně ani na telefonické nabídky, kde vám slibují levnější elektřinu.
  • Nechoďte na žádné aukce, které slibují vysoutěžení té nejlepší ceny za energie.
  • Neudělujte vaši plnou moc, pokud si nebudete na 150 % jisti, že jde o licencovaného zprostředkovatele.
  • Ověřte si licenci od zprostředkovatele – od ledna 2022 platí, že každý zprostředkovatel MUSÍ mít licenci.
  • Pokud budete chtít uzavřít novou smlouvu, ověřte si nejdřív u stávajícího dodavatele podmínky ukončení smlouvy. Ať neplatíte sankce!


Pokud jste se přeci jen ocitli ve svízelné situaci a odhalili jste, že jste obětí energošmejdů, máte ještě tyto možnosti:

  • odstoupit od smlouvy bez udání důvodů a peněžité pokuty (až na výjimky), a to ve lhůtě 2 týdnů dle občanského zákona, resp. 15. den po zahájení dodávek dle energetického zákona.
  • stejně tak máte právo odvolat plnou moc.

Na uhrazení nedoplatku si nepůjčujte u nebankovních společností. Zkuste nejdříve rodinu, známé, přátele. Pokud jiné cesty ale není, podívejte se na žebříček bankovních a nebankovních poskytovatelů půjček a vyhněte se těm rizikovějším – s méně než 3 hvězdičkami.


Odkaz na žebříček ZDE.

Úspory energie a zálohy

Hlídejte si spotřebu a zálohy, 100x se vám to vyplatí!

Pravidelně (ideálně každý měsíc) si hlídejte svou spotřebu, aby odpovídala hrazeným zálohám. Využijte k tomu zákaznický portál svého dodavatele energií nebo si udělejte jednoduchou tabulku na počítači / na papíře.

Abyste předešli většímu nedoplatku na konci období, zkontrolujte si výši svých záloh, zda odpovídají doporučení. Můžete k tomu využít orientační kalkulačku vašich dodavatelů, pokud tuto možnost nabízí.

Pokud energie platíte v rámci měsíčního nájmu či předpisu záloh od SVJ nebo družstva, kontaktujte svého pronajímatele, výbor společenství vlastníků jednotek nebo družstva, zda aktuální výše záloh odpovídá aktuálním cenám energií.

Pokud vám vychází při stávající spotřebě a uvedených cenách možný nedoplatek, upravte si výši záloh.

Při odhadování své spotřeby nezapomeňte zohlednit nové složení domácnosti a upravte podle toho svou zálohu (např. narození dítěte…).

Aktuálně jsou na trhu velké rozdíly v cenách a vyplatí se pomalu zjišťovat, kdo nabízí nejlepší řešení. Pozor ale na to, že noví zákazníci mají často horší podmínky, než ti stávající, takže přechod k jinému dodavateli nemusí být ve všech případech vhodný. V tuto chvíli se možnost změny dodavatele týká zejména zákazníků, jejichž dodavatel zkrachoval a byli nebo jsou v režimu DPI a těch kterým končí fixace cen. Využít můžete například portálu Ušetřeno.cz nebo Srovnejto.cz.

5 konkrétních rad, jak si snížit spotřebu energií ve své domácnosti - jednoduše a levně

  1. Snižte teplotu o 1 °C, resp. upravte si termostatické hlavice. Optimální je topit na stupeň 2 až 3, mezi 16 – 21 °C.

    Stupeň na termostatické hlaviciOrientační teplota v místnosti
    114 až 16 °C
    216 až 20 °C
    320 až 23 °C
    423 až 25 °C
    526 až 29 °C

  2. Máte-li možnost, nainstalujte si chytré termostaty – ty umožňují teplotu lépe regulovat a ovládat ji vzdáleně. Investice do nich se vyplatí!
  3. Před topením odstraňte nábytek, který brání proudění tepla do místnosti.
  4. Vyhněte se přídavným topidlům, tzv. kostka nebo foukátko, které váš účet velmi prodraží.
  1. Při koupi nového spotřebiče studujte energetické štítky, ty nejúspornější mohou být dražší, ale investice se do nich vyplatí.
  2. Nastavte si lednici na 5 °C a nedávejte do ní teplé ani otevřené potraviny. Lednici nepřeplňujte, nejlépe funguje, když je plná jen z 80 %. Pravidelně odmrazujte.
  3. Nenechávejte spotřebiče v tzv. stand-by režimu, ale vypínejte je přes zásuvky s vypínačem. Ten užírá stovky korun ročně.
  1. Využívejte úsporné sprchové hlavice a odpusťte si (občas) vanu.
  2. Nepřehřívejte vodu – ideální teplota je 65 °C. U praní je nejefektivnější program na 30 °C nebo maximálně 40 °C.
  1. Pokud máte na výběr mezi plynem a elektřinou, určitě si vyberte plynový sporák. Ušetříte tím spoustu fosilních paliv i exhalací.
  2. Vařte s pokličkou, opravdu tím ušetříte až 300 % energie.

Moderní úsporné kompaktní zářivky ušetří až 80 % energie – záleží na kvalitě – a vydrží šestkrát až patnáctkrát delší dobu. Ještě lepší jsou moderní LED žárovky.

Více tipů pak najdete na stránkách EkoWATT nebo Hnutí DUHA.

Investice do nových technologií

Investice do nových technologií se vám 100x vrátí. Pokud vám to domácí rozpočet dovolí, zde přinášíme pár tipů a doporučení.

Od roku 2024 se budou povinně instalovat do všech domácností s roční spotřebou nad 6 MWh, kde současně vyprší platnost těch stávajících “hloupých”. Od roku 2027 se budou instalovat povinně do ostatních domácností se spotřebou pod 6 MWh. Instalace bude zdarma. Dřívější instalace je zpoplatněna, ale se správným používáním se bohatě vyplatí. Informujte se o této možnosti u svého distributora či dodavatele na možnost chytrého vzdáleného měření spotřeby energie. 

Se slunečními kolektory dlouhodobě ušetříte. S náklady na instalaci vám pomohou státní dotace v rámci programu Zelená úsporám až do výše 50 %.

S náklady vám pomůže v rámci programu Zelená úsporám státní dotace až do výše 95 % ceny instalace (max. výše dotace se týká zranitelných skupin).

Například dotaci na zateplení, efektivní zachytávání a využití dešťové a odpadní vody, využití tepla z odpadní vody, zelené střechy a další možnosti najdete přehledně na webu ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám.

Úspory v domácím rozpočtu a další tipy

Ve spolupráci s naším partnerem jsme pro vás připravili sadu konkrétních tipů, když už váš rozpočet začíná být napnutý v důsledku rostoucích cen, ale také doporučení, jak případné rezervy v domácích úsporách správně uchopit a zhodnotit.

Nevíte si rady? Chcete poradit? Obraťte se na poradce, kteří jsou připraveni vám s tím pomoci – kontakty najdete ZDE.

Když už je váš domácí rozpočet napnutý a výdaje přesahují příjmy

V první řadě je nutné si projít veškeré náklady domácnosti a zamyslet se nad tím, co je možné postrádat, byť na přechodnou dobu, a zda si případně můžete zvýšit příjem.

Vypněte opakované automatické výdaje i ty, které využíváte v plném rozsahu. Můžeme ušetřit pár stovek (nebo i tisíců) měsíčně navíc. Ať už jde například o nevyužívanou streamovací službu, například Netflix, Spotify, nebo zbytečně vysoký mobilní tarif.

Máte několik úvěrů? Dnešní banky se perou o klienty, řekněte si o konsolidaci. Konsolidace často uleví měsíčnímu rozpočtu.

Spořit je sice potřeba, ale nemusíte si odkládat za každých okolností. Pokud víme, že v rozpočtu by mohly chybět zdroje, je určitě řešením dočasně omezit všechny platby na spořící nástroje – penzijní spoření, stavební spoření a nejrůznější typy investic.

! Peníze přestaňte posílat, samotné produkty nerušte. Zbytečně byste platili sankce nebo museli vracet příspěvky. Se vším vám rádi poradí poradci ZDE.

! Životní pojištění ukončujte až jako poslední, abyste byli kryti v případě nešťastné náhody. A níže vám doporučujeme, jak si životní pojištění lépe nastavit.

Dalším krokem je možnost prodloužení splatnosti hypotéky. U větších hypoték může splátka klesnout i o pár tisíc korun měsíčně. Některé splátky můžeme snížit ve své bance v internetovém bankovnictví nebo přímo na hlavní stránce banky vyplníte jednoduchou žádost a zvolíte variantu odkladu splátek na 3 nebo 6 měsíců.

! Snižte si splátky ale pouze na omezenou dobu, než se situace srovná, abyste neplatili zbytečně více.

Nikdy si však nepůjčujte na běžné opakované výdaje. Pokud Vám dodavatel nevyjde vstříc s rozložením do splátek, zkuste nejdříve vyčerpat všechny ostatní možnosti a půjčky zkusit nejdříve v rámci své rodiny. Nejbezpečnější úvěr poskytne vždy banka

 

Určitě je potřeba se vyhnout všem nebankovním institucím, které budou chtít využít současné situace. Když i přesto sáhnete k nebankovnímu úvěru, ověřte si alespoň riziko u konkrétní úvěrové společnosti a vyhněte se těm, které mají hodnocení menší než 3 hvězdičky.

Jsou to drahé půjčky, které vás mohou dostat do dalších dluhů a exekucí.

Jak efektivněji nakládat s úsporami

Na běžném či spořícím účtu doporučujeme mít maximálně 3 až 6 násobek měsíčních výdajů, zbytek by se měl rozumně zhodnocovat, resp. investovat. Na stáří například do doplňkového penzijního spoření s vhodnou investiční strategií, pro jiné cíle můžete využít vhodné podílové fondy.

Alespoň měsíc, ideálně tři měsíce. Stačí k tomu i obyč tužka a papír, ale existuje spousta chytrých aplikací (např. i ve vaší bance).

Pravidlo spočívá v tom dávat za všech okolností 10 % z příjmu do krátkodobých rezerv, 20 % z příjmu do dlouhodobých rezerv, 30 % na bydlení a 40 % si nechat na provoz. Zjednodušeně řečeno vám toto pravidlo říká, 30 procent si odložte na budoucnost a 70 procent můžete utratit. Pokud je rozpočet skutečně napnutý, minimum, které byste si měli odložit, je 10 procent.

Máte hypotéku, pojištění bytu, povinné ručení, životní pojistku, penzijní spoření, úvěry či další pojistky. A pokrývají to, co zrovna potřebujete, a odpovídají vaší životní situaci? Pouhá změna parametrů těchto produktů podle současné situace vám může vydělat spoustu peněz.

! Například si zkontrolujte, zda máte dobře nastavené životní pojištění. Správně nastavená pojistka by však měla krýt zejména finanční výpadky, které nastanou při vážných zdravotních potížích, jakými jsou dlouhodobá nemoc, invalidita nebo smrt. Pojistné částky na vážná rizika by se měly pohybovat v řádech milionů korun.

! Zkontrolujte si také pojištění nemovitosti – odpovídá výše částky, kterou byste dostali v případě plnění, aktuální výši ceny nemovitosti? Podpojištění nemovitosti bývá častý problém.

V současné době existuje mnoho „módních” a spekulativních „chytáků”, primárně nejrůznější firemní dluhopisy, neregulované fondy, většina kryptoměn. Podobně investice do zlata, diamantů, vína i umění je náročná a vyžaduje zkušené oko. Optimální je investovat do kvalitních podílových fondů s vhodně nastavenou investiční strategií.

Informace v této sekci vznikly za přispění společnosti Partners. V případě další pomoci jsou jejich finanční poradci připraveni vám poradit.